12 Mart 2009 Perşembe

Öteki Yüzlü Madalyonlar

Herkesin kendince bir ölüm anlayışı vardır. Yani herkes farklı şekillerde korkar ölümden. Ben mesela boğularak ve yanarak ölmekten fobi derecesinde korkuyorum. Ama bu ölümden korkmak anlamına gelmiyor, hani şunun gibi "eninde sonunda öleceğiz, ne zaman gelirse gelsin".

Bazı kimseler ölümü içlerinde büyütürken, bazı ki
mseler de sonrası için, ardında bırakacakları için ve hiçbir zaman hazır olmadıklarını düşündükleri için kafalarında olmadık senaryolar yazarak kendilerini üzmeyi başarabilirler. Yaşadıkları korkunç olaylar, hissiyatları, geçirdikleri ağır hastalıklar bunun için sağlam örneklerden bazılarıdır.


Misal benim annem bir kaç kez sağlam dönüşler yaşadı. Şükürlerimi ne taraflara saçabilirim bilmiyorum.


Bir de bunun anlaşılamayan kısmı var ki, olay artık insan psikolojisinde mi yoksa yaratılışlarında ve süründürdükleri yaşantıda mı yatıyor bilemiyorum.
Bizim ülke
mizde insanlar kefen parası barındırıyorlar. Ulan sen ölsen zaten her halükarda o para bir yerlerden çıkacak hea sahipsizsen de seni çöplüğe atıp yakmıyorlar ki. Ağır oldu biliyorum yadırgamayın ama söylemek istediğim şey aslında bahsettiklerim kadar karışık değil. Her şey ortada. Ne amaçla o parayı biriktiriyorsun, ne amaçla saklıyorsun istediklerin için harcamıyorsun, kendini eğlendirmiyorsun, o an gördüğün bir şey için, için giderken "kefen parası" diye içinden geçiriyorsun. Yahu bırak, ardında kalan adam "ulan bize de ne masraf oldu yahu gidişiyle" serzenişinde bulunmayacaktır herhalde. He ki bulunuyorsa bu tamamen seninle ilgili bir mevzudur, bundan sonra adımlarını düzgün atar sağlam gözlerle bakarsın etrafa. Diyorsan ki kime güvenebilirim ki arkamdan konuşan konuşur ben ayağımı en sağlam pabucuma sokayım da gerisi sorun yaratmasın, he o zaman sorarım; kime güvenmeyeceksin?


Anlamadığım anlamlandırmakta istemediğim pek çok nokta var kefen parası ile ilgili. Bir kült. Bir anneanne geleneği. Bir nevi önlem. Ölüme hazırlıklı yakalanma önlemi. Yahu ölümü bir ölen biliyor, lütfen rahat yaşar mısın azıcık. Söz bak her şey güzel olacak.


Biz kefen parasıyla eğleşirken başka milletlerde ise tabut derdiyle uğraşıyorlar. Ya bizim de onlar gibi kocaman yumuşacık yastıklı tabutlar içerisinde en şık kıyafetimizle yatmamız gerekseydi, he ne olurdu o zaman. Türkiye sınırları içerisinde böyle bir şeyi midem kaldırmazdı benim. Zaten o cesedin saatlerce topluluk içerisinde barındırılmasına hiç anlam verememişimdir.


Bazı yörelerin törelerinde hala daha var mesela. Ölen kişinin cesedi evin ortasına sere serpe serildikten sonra azgına da bir bıçak yerleştirilir, kıçına da pamuk cabası her zaman olduğu üzere.

Buna dayanabilen insanları büyük bir hevesle kutluyorum (kınıyorum). Helal olsun. Beden orda tepkisiz takılacak sen de daha çok acı çekebilmek için başında ağıtlar yakacaksın. Bana ters. Uymuyor törelerime.


Her şeyi söyleyemiyorum maalesef.


Kendine ait olan harikulade bir hayata sahipsin. İstediğin zaman kimseyi takmayabiliyorsun. Bazen kendini de takma. Düşünme böyle şeyleri rahat ol.


“Ölüm de hayat ta her şeyden daha değerlidir” demiş Joseph abim.


Nerden çıktı şimdi bu konu diyebilirsiniz bir anda yazma isteğiyle kavruldum alakasız.


Atıyorum ve de tutuyorum , top benim istediğim gibi oynarım..

2 yorum:

(Süper)Cem dedi ki...

ne demiş polat alemdar abimiz? ölüm dediğin nedir ki gülüm; ben senin için yaşamayı göze almışım! RÖHHH asdıufhs eğlendim. neyse.

kefen parası olayı çok ilginç gerçekten. tam teyze işi. hemde öyle böyle değil, sapık ruhlu, tam bir psikopat teyze bu teyze. şerrinden tüm gelinlerin korkması gereken teyzelerden o teyze. ölümü kabullenmiş gibi görünüyorlar sanırım ama hiçte değiller.

kaybettiğin maç hiç bitmesin istersin. çünkü belki beraberlik golünü atıp, kazanabilirsin bile. o yüzden uzatmalar güzeldir. kefen parası biriktiren yaşlılarda böyle bence. uzatmaları oynuyorlar ve o parayı hala harcayamadıkları için mutlu oluyorlar. "ölüm seni bugünde yendim! kehkeh! ah dişlerim fırladı :s"

sapıkça bir teori daha işte :D

The Dude dedi ki...

(Süper)Cem'in olayi ozetlemis zaten ahahshusahu

kefen parasi=gøt korkusu
olarak analiz edebiliriz.

ister mother teresa ol, ister hitler; sen oldukten sonra insanlarin ne dusunecekleri seni ne acidan irgalayacak be sapik, BDSM teyze?
fuck off and die diyerek sosyal icerikli mesajimi bitiriyorum